Garaż blaszany czy wiata garażowa? Zobacz która opcja lepsza

Podczas planowania przestrzeni własnej posesji wiele osób rezygnuje z garażu pod jednym dachem z pomieszczeniami mieszkalnymi. Na etapie planowania podejmują decyzję o tym, by wyłączyć go ze wspólnego metrażu. Taka decyzja jest zrozumiała — każdy metr powierzchni w budynku kosztuje sporo, więc wielu inwestorom szkoda przeznaczać ją na przechowywanie samochodu.

Drewnopodobny garaż metalowy z bocznymi drzwiami i bramami uchylnymi, przeznaczony na dwa samochody

 

By ochronić pojazd przed skutkami parkowania pod gołym niebem, wystarczy relatywnie tanie, wolnostojące zadaszenie w odpowiedniej części posesji. Tu jednak rodzi się kolejne pytanie: czy wiaty garażowe zapewnią taką samą ochronę jak klasyczny blaszany garaż? Spróbujmy dokonać obiektywnego zestawienia obu konstrukcji.

Drewnopodobny garaż blaszany z uchylną bramą oraz bocznymi drzwiami

 

Cennik prawdę Ci powie...

Zwolennicy parkowania samochodu pod dachem bez ścian (może z jednym wyjątkiem, gdyż wiatę często buduje się w styczności z jedną z elewacji budynku), podkreślają niskie ceny takiego rozwiązania. Sprawdźmy, czy rzeczywiście koszt postawienia takiej konstrukcji jest najbardziej opłacalny. Bez trudu znajdziemy w sieci oferty wiat rozpoczynające się od około 3000 zł brutto. Jednak szybko możemy się zorientować, że to produkt niepełny, pozbawiony zadaszenia. Po dodaniu najcieńszych arkuszy z plexi cena wzrasta do około 4000 zł. Tak naprawdę produkt ze stelażem z drewna i zadaszeniem z tworzywa, który można by potraktować jako solidną konstrukcję, kupimy za minimum 4500 zł. Pokrycie natomiast stelaża blachą trapezową podniesie koszt do ponad 5000 zł.

 

Blaszak – więcej ścian za mniej

Tymczasem producent garaży blaszanych oferuje podobny metraż w podstawowej wersji z blachy ocynkowanej z bramą otwieraną na boki w cenie od 2699 zł brutto. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tej cenie otrzymamy zadaszony, zamknięty obiekt z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, wyraźna przewaga rysuje się po stronie garażu. Niedużo więcej (3149 zł) kosztuje blaszak 3 x 6 m malowany proszkowo wybranym kolorem z palety RAL. Cennik przemawia zdecydowanie na korzyść metalowych konstrukcji, zwłaszcza że w przypadku prostego zadaszenia powinniśmy postawić na jakość. To oznacza jedno – nie będzie tak tanio. Podsumujmy — producent daje możliwość zamówienia blaszaka pod wymiar w cenie, która nie odbiega od kosztu standardowych produktów z wolnostojącym zadaszeniem.

 

Garaże metalowe lepiej ochronią przed opadami i wilgocią

Warto w tym miejscu zauważyć, że cena to nie wszystko. Każda wiata, nawet jeśli posiada dach z poliwęglanu, a rusztowanie z aluminium i kosztuje kilka tysięcy złotych, nigdy nie będzie mieć tego, co oferują garaże blaszane – pełnej izolacji przed warunkami panującymi na zewnątrz. Zwolennicy lekkich wiat argumentują, że nawet podczas wielkich mrozów temperatura pod dachem, który z jednej strony przylega do ściany, będzie sprzyjać garażowaniu. Tymczasem my, jako producent garaży blaszanych, często spotykamy się z innymi opiniami.

 

Idealna osłona z każdej strony

Metalowe ściany to najprostszy sposób na ograniczenie wpływu zjawisk atmosferycznych na samochody. Jeśli pod wiatą ma panować temperatura wyższa niż na dworze, to w czterech ścianach zawsze wyniesie ona powyżej zera. Dach na stelażu nie może ochronić auta przed zawiewającym śniegiem, zacinającym deszczem, gradem, a nawet przed zwykłą wilgocią. Pod tym względem nie da się porównać obu tych opcji – jakby na to nie spojrzeć, blaszaki zawsze będą mieć o trzy ściany więcej niż wiaty. Dodajmy do tego możliwość zamykania i otwierania drzwi, a ostatnio coraz częściej nawet bramy garażowej. Reasumując, każde zamknięte pomieszczenie pod tym względem przynosi większe korzyści niż otwarte.

 

Drewno kontra blacha. Który materiał jest wytrzymalszy i bardziej pasuje do posesji?

Ażurowa konstrukcja kusi przyjaznym wyglądem i nie przesłania zbyt wiele miejsca. Garaże blaszane mogą wydawać się cięższe i optycznie wypełniać sobą zbyt wielką część placu. Stereotypowo myślimy, że blaszaki, jako podatne na korozję, są nietrwałe. Tymczasem wykonuje się je z coraz bardziej zaawansowanego technologicznie materiału – ocynkowanych arkuszy, które dodatkowo można zabezpieczyć antykorozyjną farbą z palety RAL.

 

Drewno też może być... z blachy

Estetyka może decydować o wyborze drewnianej konstrukcji. Mamy w odwodzie jeszcze lepszą ochronę auta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nie musisz rezygnować z widoku na ogród – czeka na Ciebie alternatywa, jaką są garaże blaszane drewnopodobne. Tak bardzo przypominają drewnianą konstrukcję, że ich widok nie będzie się kłócił z pergolami i altaną ogrodową (co ciekawe, może się okazać, że Twój garaż będzie tańszy nawet od niej). Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od konstrukcji z poprzecznych desek lub paneli, prezentując strukturę i kolor do złudzenia imitujący naturalny surowiec. Przy okazji konstrukcja zachowuje wszystkie zalety, jakie niosą z sobą blaszaki – mały koszt, solidną izolację i ochronę, wysoki stopień antykorozyjności.

Drewnopodobny garaż z blachy w kolorze orzecha i wymiarach 6x5m

 

Garaże metalowe – prostota może być zaletą

Typowy garaż-blaszak kojarzy się z prostym, kubicznym wyglądem. Tam, gdzie postawienie takiej konstrukcji ma cel użytkowy – na przykład na placu przeładunkowym, na budowie, w gospodarstwie rolnym, w zakładzie przemysłowym czy magazynie, nadal warto korzystać z najprostszych pomieszczeń z ocynkowanej blachy. Przede wszystkim można je w każdej chwili zdemontować i przenieść na inne miejsce. Nie potrzeba do tego żadnego skomplikowanego fundamentu. Coraz częściej jednak użytkownicy doceniają blaszaki, które wciąż tanio mogą pełnić funkcję garażu czy pomieszczenia gospodarczego, ale pojawiają się w coraz to nowych odmianach, wygodniejsze w użyciu i milsze dla oka.

Przyjrzyjmy się różnym nowym pomysłom, które łączą funkcjonalność z ciekawą stylistyką. Garaże drewnopodobne już przedstawiliśmy. Niezależnie od rodzaju wykończenia, dobry producent umieści w swoim katalogu rozmaite kształty i formy. Blacha pokryta farbą w jednym z wielu ciekawych kolorów z palety RAL także stanowi ciekawą alternatywę dla innych tworzyw.

 

Rozwiązanie dwuspadowe – praktyczne i estetyczne

Przy rustykalnie urządzonym ogrodzie świetnie sprawdzi się garaż dwuspadowy z dachem przypominającym bardziej mały domek niż proste pomieszczenie na sprzęt motoryzacyjny. Dwuspadowy dach podwyższa też bryłę, dając sporo dodatkowej przestrzeni. Łatwiejsze będzie w nim zamontowanie bramy uchylnej, przy której każde dodatkowe dziesięć centymetrów ma znaczenie. Inną zaletą tej praktycznej konstrukcji jest podział połaci na dwie części, co znacznie ułatwia odśnieżanie i dbanie o powierzchnię dachu. W przypadku zamówień u producenta znika konieczność dopasowania do standardowych parametrów, jakie posiadają pozycje z katalogu. Niemal każde zamówienie można dostosować do wymiarów wynikających z kształtu posesji i ograniczeń w miejscu, w którym powinien stanąć garaż dwuspadowy.

Garaż blaszany premium 6x5m

 

Garaże dwustanowiskowe – wygoda i przestrzeń pod jednym dachem

Dwa metalowe pomieszczenia w jednym, którego ceny są niewiele wyższe od pojedynczego blaszaka? To nie tylko możliwe, ale nawet wskazane! W większości gospodarstw domowych w Polsce dwa samochody wcale nie są rzadkością. Garaże dwustanowiskowe to oszczędność miejsca i funkcjonalne rozwiązanie nawet tam, gdzie samochód jest tylko jeden. Druga połowa w zupełności wystarczy na szafę z narzędziami, stół do majsterkowania czy przechowanie nieużywanych opon lub bagażnika dachowego. Poza tym już wiesz, gdzie zmieścisz wszystkie rowery, kosiarkę czy ogrodową huśtawkę. Garaże dwustanowiskowe 6 x 6 m mają osobne, uchylne bramy, więc nie będzie żadnego problemu z dostępem do obu części. Jeśli tylko pozwalają na to rozmiary posesji, warto od razu pomyśleć o tej wersji. Takich możliwości nie może dać żadna wiata ogrodowa.

Estetyczny garaż z blachy 6x5m w ogrodzie przy kwiatach

 

Do czego jeszcze można wykorzystać garaże blaszane?

Jeśli chcemy porównać garaże dwustanowiskowe czy pojedyncze z wiatami garażowymi, nie może zabraknąć jeszcze jednego aspektu. I jedną, i drugą konstrukcję stawia się w określonym celu. Zestawiliśmy już samochody stojące pod zadaszeniem z tymi wewnątrz czterech ścian. Warto porównać obie konstrukcje także pod względem różnorodności zastosowań. Garaże metalowe, w przeciwieństwie do wiat, wcale nie muszą być garażami. Wymieńmy kilka innych zastosowań dla blaszaków:

  • warsztat,
  • schowek na narzędzia,
  • pomieszczenie na kubły ze śmieciami,
  • magazynek,
  • pomieszczenie gospodarcze,
  • przechowalnia rowerów.
Blaszana wiata przeznaczona na schowek

 

Podsumowanie

W porównaniach garaży blaszanych i wiat garażowych więcej argumentów przemawia za tymi pierwszymi. Samo zadaszenie wcale nie nie jest tańszym rozwiązaniem. Blaszaki zapewnią dużo lepszą ochronę przed opadami i wilgocią. Mają też dużo więcej zastosowań. Można je dowolnie demontować i stawiać ponownie w innym miejscu. Jeśli chodzi o stronę estetyczną, Stalgar oferuje duży wybór:

  • form (garaże dwuspadowe, dwustanowiskowe),
  • rozmiarów (od 2 x 3 do 6 x 6),
  • opcji wykończeń (farby z palety RAL do blachy trapezowej, blaszane panele drewnopodobne).

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem wyboru swojego garażu z naszego katalogu lub kontaktu w celu złożenia indywidualnego zamówienia.