Garaż blaszany czy wiata garażowa? Zobacz która opcja lepsza, Blog

Podczas planowania przestrzeni własnej posesji wiele osób rezygnuje z garażu pod jednym dachem z pomieszczeniami mieszkalnymi. Na etapie planowania podejmują decyzję o tym, by wyłączyć go ze wspólnego metrażu. Taka decyzja jest zrozumiała — każdy metr powierzchni w budynku kosztuje sporo, więc wielu inwestorom szkoda przeznaczać ją na przechowywanie samochodu.

Drewnopodobny garaż metalowy z bocznymi drzwiami i bramami uchylnymi, przeznaczony na dwa samochody

 

By ochronić pojazd przed skutkami parkowania pod gołym niebem, wystarczy relatywnie tanie, wolnostojące zadaszenie w odpowiedniej części posesji. Tu jednak rodzi się kolejne pytanie: czy wiaty garażowe zapewnią taką samą ochronę jak klasyczny blaszany garaż? Spróbujmy dokonać obiektywnego zestawienia obu konstrukcji.

Drewnopodobny garaż blaszany z uchylną bramą oraz bocznymi drzwiami

 

Cennik prawdę Ci powie...

Zwolennicy parkowania samochodu pod dachem bez ścian (może z jednym wyjątkiem, gdyż wiatę często buduje się w styczności z jedną z elewacji budynku), podkreślają niskie ceny takiego rozwiązania. Sprawdźmy, czy rzeczywiście koszt postawienia takiej konstrukcji jest najbardziej opłacalny. Bez trudu znajdziemy w sieci oferty wiat rozpoczynające się od około 3000 zł brutto. Jednak szybko możemy się zorientować, że to produkt niepełny, pozbawiony zadaszenia. Po dodaniu najcieńszych arkuszy z plexi cena wzrasta do około 4000 zł. Tak naprawdę produkt ze stelażem z drewna i zadaszeniem z tworzywa, który można by potraktować jako solidną konstrukcję, kupimy za minimum 4500 zł. Pokrycie natomiast stelaża blachą trapezową podniesie koszt do ponad 5000 zł.

 

Blaszak – więcej ścian za mniej

Tymczasem producent garaży blaszanych oferuje podobny metraż w podstawowej wersji z blachy ocynkowanej z bramą otwieraną na boki w cenie od 2699 zł brutto. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tej cenie otrzymamy zadaszony, zamknięty obiekt z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, wyraźna przewaga rysuje się po stronie garażu. Niedużo więcej (3149 zł) kosztuje blaszak 3 x 6 m malowany proszkowo wybranym kolorem z palety RAL. Cennik przemawia zdecydowanie na korzyść metalowych konstrukcji, zwłaszcza że w przypadku prostego zadaszenia powinniśmy postawić na jakość. To oznacza jedno – nie będzie tak tanio. Podsumujmy — producent daje możliwość zamówienia blaszaka pod wymiar w cenie, która nie odbiega od kosztu standardowych produktów z wolnostojącym zadaszeniem.

 

Garaże metalowe lepiej ochronią przed opadami i wilgocią

Warto w tym miejscu zauważyć, że cena to nie wszystko. Każda wiata, nawet jeśli posiada dach z poliwęglanu, a rusztowanie z aluminium i kosztuje kilka tysięcy złotych, nigdy nie będzie mieć tego, co oferują garaże blaszane – pełnej izolacji przed warunkami panującymi na zewnątrz. Zwolennicy lekkich wiat argumentują, że nawet podczas wielkich mrozów temperatura pod dachem, który z jednej strony przylega do ściany, będzie sprzyjać garażowaniu. Tymczasem my, jako producent garaży blaszanych, często spotykamy się z innymi opiniami.

 

Idealna osłona z każdej strony

Metalowe ściany to najprostszy sposób na ograniczenie wpływu zjawisk atmosferycznych na samochody. Jeśli pod wiatą ma panować temperatura wyższa niż na dworze, to w czterech ścianach zawsze wyniesie ona powyżej zera. Dach na stelażu nie może ochronić auta przed zawiewającym śniegiem, zacinającym deszczem, gradem, a nawet przed zwykłą wilgocią. Pod tym względem nie da się porównać obu tych opcji – jakby na to nie spojrzeć, blaszaki zawsze będą mieć o trzy ściany więcej niż wiaty. Dodajmy do tego możliwość zamykania i otwierania drzwi, a ostatnio coraz częściej nawet bramy garażowej. Reasumując, każde zamknięte pomieszczenie pod tym względem przynosi większe korzyści niż otwarte.

 

Drewno kontra blacha. Który materiał jest wytrzymalszy i bardziej pasuje do posesji?

Ażurowa konstrukcja kusi przyjaznym wyglądem i nie przesłania zbyt wiele miejsca. Garaże blaszane mogą wydawać się cięższe i optycznie wypełniać sobą zbyt wielką część placu. Stereotypowo myślimy, że blaszaki, jako podatne na korozję, są nietrwałe. Tymczasem wykonuje się je z coraz bardziej zaawansowanego technologicznie materiału – ocynkowanych arkuszy, które dodatkowo można zabezpieczyć antykorozyjną farbą z palety RAL.

 

Drewno też może być... z blachy

Estetyka może decydować o wyborze drewnianej konstrukcji. Mamy w odwodzie jeszcze lepszą ochronę auta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nie musisz rezygnować z widoku na ogród – czeka na Ciebie alternatywa, jaką są garaże blaszane drewnopodobne. Tak bardzo przypominają drewnianą konstrukcję, że ich widok nie będzie się kłócił z pergolami i altaną ogrodową (co ciekawe, może się okazać, że Twój garaż będzie tańszy nawet od niej). Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od konstrukcji z poprzecznych desek lub paneli, prezentując strukturę i kolor do złudzenia imitujący naturalny surowiec. Przy okazji konstrukcja zachowuje wszystkie zalety, jakie niosą z sobą blaszaki – mały koszt, solidną izolację i ochronę, wysoki stopień antykorozyjności.

Drewnopodobny garaż z blachy w kolorze orzecha i wymiarach 6x5m

 

Garaże metalowe – prostota może być zaletą

Typowy garaż-blaszak kojarzy się z prostym, kubicznym wyglądem. Tam, gdzie postawienie takiej konstrukcji ma cel użytkowy – na przykład na placu przeładunkowym, na budowie, w gospodarstwie rolnym, w zakładzie przemysłowym czy magazynie, nadal warto korzystać z najprostszych pomieszczeń z ocynkowanej blachy. Przede wszystkim można je w każdej chwili zdemontować i przenieść na inne miejsce. Nie potrzeba do tego żadnego skomplikowanego fundamentu. Coraz częściej jednak użytkownicy doceniają blaszaki, które wciąż tanio mogą pełnić funkcję garażu czy pomieszczenia gospodarczego, ale pojawiają się w coraz to nowych odmianach, wygodniejsze w użyciu i milsze dla oka.

Przyjrzyjmy się różnym nowym pomysłom, które łączą funkcjonalność z ciekawą stylistyką. Garaże drewnopodobne już przedstawiliśmy. Niezależnie od rodzaju wykończenia, dobry producent umieści w swoim katalogu rozmaite kształty i formy. Blacha pokryta farbą w jednym z wielu ciekawych kolorów z palety RAL także stanowi ciekawą alternatywę dla innych tworzyw.

 

Rozwiązanie dwuspadowe – praktyczne i estetyczne

Przy rustykalnie urządzonym ogrodzie świetnie sprawdzi się garaż dwuspadowy z dachem przypominającym bardziej mały domek niż proste pomieszczenie na sprzęt motoryzacyjny. Dwuspadowy dach podwyższa też bryłę, dając sporo dodatkowej przestrzeni. Łatwiejsze będzie w nim zamontowanie bramy uchylnej, przy której każde dodatkowe dziesięć centymetrów ma znaczenie. Inną zaletą tej praktycznej konstrukcji jest podział połaci na dwie części, co znacznie ułatwia odśnieżanie i dbanie o powierzchnię dachu. W przypadku zamówień u producenta znika konieczność dopasowania do standardowych parametrów, jakie posiadają pozycje z katalogu. Niemal każde zamówienie można dostosować do wymiarów wynikających z kształtu posesji i ograniczeń w miejscu, w którym powinien stanąć garaż dwuspadowy.

Garaż blaszany premium 6x5m

 

Garaże dwustanowiskowe – wygoda i przestrzeń pod jednym dachem

Dwa metalowe pomieszczenia w jednym, którego ceny są niewiele wyższe od pojedynczego blaszaka? To nie tylko możliwe, ale nawet wskazane! W większości gospodarstw domowych w Polsce dwa samochody wcale nie są rzadkością. Garaże dwustanowiskowe to oszczędność miejsca i funkcjonalne rozwiązanie nawet tam, gdzie samochód jest tylko jeden. Druga połowa w zupełności wystarczy na szafę z narzędziami, stół do majsterkowania czy przechowanie nieużywanych opon lub bagażnika dachowego. Poza tym już wiesz, gdzie zmieścisz wszystkie rowery, kosiarkę czy ogrodową huśtawkę. Garaże dwustanowiskowe 6 x 6 m mają osobne, uchylne bramy, więc nie będzie żadnego problemu z dostępem do obu części. Jeśli tylko pozwalają na to rozmiary posesji, warto od razu pomyśleć o tej wersji. Takich możliwości nie może dać żadna wiata ogrodowa.

Estetyczny garaż z blachy 6x5m w ogrodzie przy kwiatach

 

Do czego jeszcze można wykorzystać garaże blaszane?

Jeśli chcemy porównać garaże dwustanowiskowe czy pojedyncze z wiatami garażowymi, nie może zabraknąć jeszcze jednego aspektu. I jedną, i drugą konstrukcję stawia się w określonym celu. Zestawiliśmy już samochody stojące pod zadaszeniem z tymi wewnątrz czterech ścian. Warto porównać obie konstrukcje także pod względem różnorodności zastosowań. Garaże metalowe, w przeciwieństwie do wiat, wcale nie muszą być garażami. Wymieńmy kilka innych zastosowań dla blaszaków:

  • warsztat,
  • schowek na narzędzia,
  • pomieszczenie na kubły ze śmieciami,
  • magazynek,
  • pomieszczenie gospodarcze,
  • przechowalnia rowerów.
Blaszana wiata przeznaczona na schowek

 

Podsumowanie

W porównaniach garaży blaszanych i wiat garażowych więcej argumentów przemawia za tymi pierwszymi. Samo zadaszenie wcale nie nie jest tańszym rozwiązaniem. Blaszaki zapewnią dużo lepszą ochronę przed opadami i wilgocią. Mają też dużo więcej zastosowań. Można je dowolnie demontować i stawiać ponownie w innym miejscu. Jeśli chodzi o stronę estetyczną, Stalgar oferuje duży wybór:

  • form (garaże dwuspadowe, dwustanowiskowe),
  • rozmiarów (od 2 x 3 do 6 x 6),
  • opcji wykończeń (farby z palety RAL do blachy trapezowej, blaszane panele drewnopodobne).

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem wyboru swojego garażu z naszego katalogu lub kontaktu w celu złożenia indywidualnego zamówienia.


Podobne artykuły blogowe

Jak dobrać idealny garaż blaszany do swoich potrzeb. Praktyczny przewodnik.

Współcześnie produkowane garaże blaszane mogą mieć niemal dowolne wymiary, kolory...

Wylewka pod garaż blaszany.

Wylewka pod garaż blaszany to kluczowy element konstrukcji, który ma...

Schowki blaszane do ogrodu lub ogródka działkowego — kiedy warto się zdecydować na budowę?

Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...

Zalety montażu okna w garażu blaszanym

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością ze względu na niskie...

Garaże blaszane jako miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas na rozpoczęcie prac...

Garaże blaszane z montażem i bez montażu, porównanie dwóch opcji.

Garaże blaszane są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i...

Zastosowanie garaży blaszanych w przemyśle oraz rolnictwie - praktyczne zastosowania

Garaże blaszane to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania samochodów...

Kiedy warto postawić garaże blaszane wielostanowiskowe?

W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...

Jak zaoszczędzić na kosztach zakupu garażu blaszanego lub wiaty garażowej z blachy?

Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...

Jak zakotwić garaż blaszany?

Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...

Budowa garaży z profili stalowych

Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...

Jakie są możliwości aranżacji wnętrza garażu blaszanego?

Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...