Garaż blaszany - jaki blaszak wybrać - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Lekkie i łatwe do postawienia konstrukcje garaży blaszanych to świetne, ekonomiczne rozwiązanie na wielu placach i posesjach. Oferta firmy Stalgar daje klientom wiele możliwości zamówienia różnych proporcji, form i opcji wykończenia. Garaże blaszane o najczęstszych wymiarach 3x5 m można postawić bez pozwolenia obok własnego domu – wystarczy przygotować teren -wypoziomować podłoże pod garaż i przygotować płytki, bloczki betonowe do podłożenia pod rogi garażu bądź przygotować odpowiednią wylewkę.

Wykonany z drewnopodobnej blachy garaż blaszany z 2 bramami uchylnymi oraz bocznymi drzwiami

Wielu znawców jeszcze kilka lat temu przewidywało, że garaże blaszane niedługo odejdą do lamusa. Dziś widać, jak bardzo się mylili. Popularne „blaszaki” nie tylko nie zniknęły z przydomowego krajobrazu, ale zdecydowanie zyskały na popularności! Jak to możliwe? Sprawdź!

Zdecydowały o tym cztery powody

Po pierwsze - historia pokazuje, że proste rozwiązania, które wciąż mogą zaoferować użytkownikom maksimum korzyści przy minimum nakładu, zawsze się obronią.

Po drugie - producentom garaży udało się (wiemy coś o tym z własnego doświadczenia!) stworzyć nowe wzory, zastosować wyjątkowe materiały i wreszcie uprościć czynności oraz skrócić czas montażu blaszaków. Jednym słowem - przygotowaliśmy ofertę, która w każdym aspekcie jest lepsza od dawnych, gospodarczych metod i gwarantuje błyskawiczne postawienie konstrukcji na własnej posesji.

Po trzecie - garaże blaszane ceny mają ustawione na niskim pułapie, a nawet relatywnie tanieją (co oznacza, że koszt ich postawienia na indywidualne zamówienie nie zmienia się od dawna, podczas gdy inne opcje regularnie drożeją). I wreszcie po czwarte - szalę przechyliła pewna ustawa z 2015 roku, o której jeszcze wspomnimy w tym artykule.

Proste jest piękne oraz opłacalne

Jako producent garaży blaszanych zauważamy na każdym kroku, jak podczas zbierania argumentów przemawiających za kupnem gotowej konstrukcji nasze produkty wygrywają z innymi opcjami. Klienci często pytają nas o różnice między wersją murowaną a blaszakiem na wymiar. Trudno znaleźć odpowiedź na fakt, że planowanie miejsca na samochód w obrysie budynku mieszkalnego jest zwyczajnie marnotrawstwem drogiej przestrzeni użytkowej. Czy to znaczy, że trzeba będzie zmieniać projekt domu, jeśli przekonasz się, że zwykły blaszak to najlepsza alternatywa dla murowanego garażu w obrysie budynku? W żadnym wypadku!

Znamy wielu klientów, którzy szukali u nas niedrogiego schowka gospodarczego na budowę (blaszaki są w tym niezastąpione), a zamówili blaszany garaż na 2 auta z eleganckim wykończeniem. A co z powierzchnią w domu? Pomysłów jest mnóstwo: duża garderoba, pomieszczenie gospodarcze, pralnia z suszarnią, a nawet siłownia czy miejsce na stół do ping-ponga lub bilardu. Dodatkowa przestrzeń jest przecież na wagę złota.

Konstrukcja garażu

Bywa, że miłośnicy samochodów dbają o nie bardziej niż o resztę własnego otoczenia. To nic złego, zresztą drogi wóz wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Jednak nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem Porsche Carrera, dlatego dla większości samochodów wystarczy ochrona przed deszczem, wiatrem i mrozem w postaci dachu i czterech ścian. Prosta konstrukcja, jaką legitymują się garaże metalowe, jest ich największą zaletą. Można je postawić błyskawicznie i kosztują naprawdę niewiele. Są na tyle tanie, że możesz pokusić się o dodatkowe udogodnienia, które proponujemy w naszej ofercie, takie jak np.:

  • uchylna brama, a nawet 2 niezależne, gdy chodzi o konstrukcje dwustanowiskowe,
  • dwuspadowy dach,
  • dowolny kolor lub drewnopodobne wykończenie.

Z kolei niektórzy nie decydują się tylko na blaszane garaże, i wybierają garaż z wiatą samochodową. To też funkcjonalne rozwiązanie pozwalające korzystać z zamówionego blaszaka w dwojaki sposób.

Wymiary blaszaka

Kolejną ułatwiającą życie zaletą konstrukcji z blachy jest możliwość dopasowania i zamówienia gotowego do użycia pomieszczenia z podaniem wymiarów przez telefon albo formularz na stronie internetowej. Można je wymierzyć niemal jak szafę do przedpokoju i dopasować całość do położenia na posesji, a nie odwrotnie. Garaż blaszany doskonale pasuje do upatrzonego miejsca, dzięki czemu umożliwia wygodny wjazd i wyjazd autem oraz zapełnia niewykorzystany kawałek podwórka.

Podstawą do rzetelnej wyceną są trzy wartości: długość, szerokość i wysokość. Dlatego, zanim zdecydujesz się na garaż blaszany, wymiary i inne kwestie warto ustalić z naszym pracownikiem przez telefon. Co więcej, w umówionym terminie ekipa montująca postawi go dokładnie we wskazanym miejscu nawet w 30 minut w przypadku standardowych wymiarów 3x5.

Jedna konstrukcja - mnóstwo możliwości. Zobacz, czym broni się garaż blaszany

Ktoś niezorientowany może pomyśleć, że garaż blaszak od producenta to kompaktowy „klocek” z prostym dachem i klasycznymi, dwuskrzydłowymi drzwiami zamykanymi na kłódkę. Nic bardziej mylnego! Oferta z naszego katalogu przewiduje wiele wariantów konstrukcji, wykończenia czy kolorów. Chyba najtrudniejszym etapem w stawianiu nowego budynku jest moment wyboru – reszta nie będzie sprawiać najmniejszego problemu.

Jaki garaż blaszany wybrać?

Przede wszystkim należy dopasować zamówienie do własnych potrzeb, a nie odwrotnie. Obszerny model wybierze właściciel dwóch lub trzech pojazdów i dużej posesji, inny ktoś, kto ma trochę wolnego miejsca przy domu w zabudowie szeregowej. Na funkcję użytkową postawi posiadacz gospodarstwa rolnego, który chciałby wykorzystać osobny budynek lub część wielostanowiskową w celach magazynowych.

Uchylne bramy i garaż dwuspadowy malowany na reprezentacyjny kolor wybierze posiadacz świeżo wybudowanego domu. Z kolei zamówienie w celach czysto użytkowych nie wymaga zabiegów estetycznych, dlatego wiele osób stawia na prostą formę z ocynkowanej blachy.

Ilość stanowisk

W naszej ofercie mamy między innymi garaże blaszane wielostanowiskowe, szeregowe, garaże 9mx5m, które można podzielić na trzy stanowiska z osobnymi bramami wjazdowymi czy też 6mx5m jako rozwiązanie na 2 samochody. W takich przypadkach najlepszym wyborem będą bramy uchylne, dzięki czemu wjazd na każde stanowisko pozostanie niezależny. Dwuskrzydłowe drzwi jako tańsze i równie funkcjonalne będą pasować do klasycznych konstrukcji na jeden samochód lub do garażu wykorzystywanego jako pomieszczenie gospodarcze, warsztat czy schowek na rowery.

Rodzaj zadaszenia

Wybór rodzaju dachu powinien zależeć przede wszystkim od otoczenia. Prostsza i tańsza wersja jednospadowa zadziwiająco dobrze sprawdza się na nowoczesnej posesji. Dwuspadowe warianty są nieco droższe, gdyż wymagają dodatkowej konstrukcji wzmacnianej kratownicą, ale warto zastosować je w przypadku chęci montażu tuż przy głównym budynku, oczywiście z podobnymi skosami. Należy wiedzieć, że połacie jednospadowe mogą mieć dowolny kierunek nachylenia w stosunku do drzwi – to również powinno się wziąć pod uwagę przy planowaniu przestrzeni.

Rodzaj blachy

Tu zmieniło się najwięcej – wprawdzie podstawą wciąż może być odporna na wilgoć i korozję blacha ocynkowana ogniowo srebrna błyszcząca trapezowa, którą wybiera bardzo wielu klientów, jednak w miejscach reprezentacyjnych pojawia się wariant blachy ocynkowanej ogniowo powlekanej kolorem z palety RAL. Cegła i grafit – to najmodniejsze pozycje z katalogu. Duże, wielostanowiskowe garaże 6x6 m klienci najczęściej zamawiają z opcją drewnopodobnego pokrycia, co zupełnie odmienia ich wygląd. Ostateczną wersję wybierzesz, kierując się dopasowaniem do otoczenia i przeznaczeniem konstrukcji garażu blaszanego.

Ceny garaży blaszanych, czyli co jest tak naprawdę korzystne dla użytkownika

W porównaniu do budynków drewnianych czy murowanych nasze produkty są zdecydowanie najbardziej ekonomiczne. Tanio postawiony garaż to nieodmiennie blaszak, jednak ostateczna wartość w przypadku kilku wersji może od siebie odbiegać. Nietypowe wymiary, dwuspadowy dach, kilka stanowisk z uchylnymi bramami przystosowanymi do zamontowania napędu czy rodzaje wykończenia to podstawowe elementy, z których wynika rozbieżność w cenie. Jeśli zdecydujesz się na garaż blaszany, producent zapewni Ci możliwość skonsultowania całego projektu, zanim zdążysz zapłacić choć złotówkę. Tym różni się zamawianie na wymiar z pierwszej ręki od zakupów u pośrednika – nie tylko odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i pytania, ale także zaproponujemy ofertę najkorzystniejszą w stosunku do Twoich wyborów.

Ustawa 2015. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę garażu?

Na koniec zostawiliśmy wisienkę na torcie. Dzięki ustawie z 15 czerwca 2015 r. nowelizującej Prawo Budowlane, a dokładnie artykułowi 29, nie potrzebujesz już pytać nikogo o zgodę na postawienie nowego budynku – w określonych przypadkach. Jednym słowem – w dniu, w którym wyjdziesz przed dom i stwierdzisz, że w tym miejscu przydałby się garaż, możesz złożyć zamówienie i czekać na ekipę montującą w umówionym terminie. Są jednak trzy warunki:

  • powinieneś złożyć do Wydziału Budowlanego w gminie lub w powiecie zawiadomienie o postawieniu dodatkowego budynku (najlepiej przed montażem) – jeśli jednak w ciągu 14 dni nie otrzymasz odpowiedzi, możesz uznać go za w pełni legalny;
  • budynek w obrysie nie może przekraczać wspomnianych 35 m kw. powierzchni (absolutna większość garaży z naszej oferty spełnia to kryterium);
  • na Twojej posesji mogą stać maksymalnie 2 takie budynki lub blaszaki.
wielostanowiskowe garaże

Co przygotować przed budową garażu?

Złożyłeś zamówienie i Twój blaszak 6x5 lub 3x5 już szykuje się do drogi. Czy powinieneś jeszcze coś zrobić? Tak, przed przybyciem elementów do postawienia musisz przygotować wylewkę, najlepiej po konsultacji z naszymi ekspertami. Najważniejsze, by była ona większa o około 10 cm cm niż obrys – potrzebne jest miejsce na opaskę. Ten kawałek należy wykonać ze spadkiem na zewnątrz, by deszcz nie dostawał się do środka. Tylko tyle musisz przygotować przed przyjazdem gotowego do zmontowania garażu. Dlatego już dziś zdecyduj się na wybór najbardziej opowiadającego Ci modelu z naszego katalogu i ciesz się nowym pomieszczeniem na Twojej posesji.


Podobne artykuły blogowe

Jak dobrać idealny garaż blaszany do swoich potrzeb. Praktyczny przewodnik.

Współcześnie produkowane garaże blaszane mogą mieć niemal dowolne wymiary, kolory...

Wylewka pod garaż blaszany.

Wylewka pod garaż blaszany to kluczowy element konstrukcji, który ma...

Schowki blaszane do ogrodu lub ogródka działkowego — kiedy warto się zdecydować na budowę?

Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...

Zalety montażu okna w garażu blaszanym

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością ze względu na niskie...

Garaże blaszane jako miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas na rozpoczęcie prac...

Garaże blaszane z montażem i bez montażu, porównanie dwóch opcji.

Garaże blaszane są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i...

Zastosowanie garaży blaszanych w przemyśle oraz rolnictwie - praktyczne zastosowania

Garaże blaszane to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania samochodów...

Kiedy warto postawić garaże blaszane wielostanowiskowe?

W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...

Jak zaoszczędzić na kosztach zakupu garażu blaszanego lub wiaty garażowej z blachy?

Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...

Jak zakotwić garaż blaszany?

Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...

Budowa garaży z profili stalowych

Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...

Jakie są możliwości aranżacji wnętrza garażu blaszanego?

Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...