Jaką blachę wybrać na garaż blaszany - akryl czy ocynk?

Garaż blaszak może być wykonany z różnych rodzajów blach, a duży wybór wariantów konstrukcji sprawia, że warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań jeszcze przed jego zamówieniem. Jakie rodzaje blachy są dostępne? Co decyduje o jakości blach? I w końcu – czym różnią się akrylowe blachy od ocynowanych? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i będziesz mógł zakupić najlepsze rozwiązanie, dopasowane do swoich potrzeb.

garażgara e blaszane 3x5 ocynkowane 131 400 230 80 c

Garaże blaszane cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością – zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak też właścicieli firm i jednostek samorządowych. Nie powinno to dziwić, ponieważ imponują estetyką, są bardzo uniwersalne jeżeli chodzi o zastosowanie, a do tego cechują się ponadprzeciętną odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Który rodzaj blachy wybrać, aby służyły one jak najdłużej swoim użytkownikom? Sprawdźmy!

Różnice między garażem akrylowym a standardowym ocynkowanym blaszakiem


Garaże metalowe tworzone są z odpowiednio wyselekcjonowanych komponentów, które powodują, że są one trwałe na lata i nie ulegają uszkodzeniu nawet wtedy, gdy są narażone na działanie najbardziej negatywnych czynników atmosferycznych. Najważniejszą rolę odgrywa w tym wypadku poszycie, które najczęściej wykonywane jest z blachy ocynkowanej albo akrylowej.
Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami? Blaszaki ocynkowane tworzone są z klasycznej blachy trapezowej, która poddana zostaje procesowi cynkowania ogniowego. W efekcie staje się odporna na działanie korozji, dzięki czemu blaszak może być eksponowany na deszcz i śnieg, a pomimo tego nie straci na swoich parametrach czy walorach estetycznych.


Czym w takim razie są blaszaki akrylowe? To garaże, które również tworzone są z blachy ocynkowanej, przy czym mamy tu do czynienia z jedną podstawową różnicą. Jeszcze w hucie po rozwalcowaniu i ocynkowaniu następuje dodatkowo proces powlekania warstwą lakieru. Dopiero taka blacha trafia do producenta garaży, następnie jest trapezowata i przekazana do montażu garaży, dzięki temu blacha staje się jeszcze bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję.


Które rozwiązanie wybrać? Wiele zależy od tego, jakie posiadasz potrzeby i możliwości finansowe – sprawdź zalety obu rozwiązań!

Blacha ocynkowana


Garaże z blachy ocynkowanej cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów przede wszystkim dlatego, że są tańsze. Wynika to z faktu, że gotową blachę można zastosować do montażu bezpośrednio po cynkowaniu ogniowym – nie zostaje ona poddawana kolejnym procesom. To jednak nie wszystko, co sprawia, że warto zainwestować w taki garaż.


Zalety


Ocynkowany garaż blaszany jest najlepszy rozwiązaniem jeśli szukasz budżetowego ale i trwałego schowka na budowę, czy garażu na samochód i nie zależy ci na idealnym wkomponowaniu go w przestrzeń na posesji.
Oczywiście blaszane garaże tego typu są bardzo wytrzymałe, dlatego możesz mieć pewność, że pomimo braku powłoki akrylowej towarzyszyć Ci będą przez wiele lat. I nawet po długim czasie pozostaną estetyczne, stanowiąc ważny element Twojej posesji lub terenu firmowego.

Blacha akrylowa


Akrylowy garaż blaszany, jak wspomnieliśmy wcześniej, tworzony jest z ocynkowanych blach powlekanych dodatkowo farbą. Dzięki temu stają się niewątpliwie atrakcyjniejsze wizualnie – fabrycznie nałożony kolor zwykle prezentuje się efektowniej niż po malowaniu ręcznym, zwłaszcza przez osobę, która nie posiada w tym zakresie doświadczenia.
To oczywiście nie wszystkie zalety takiego rozwiązania, w związku z czym tego rodzaju blaszaki cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.


Zalety
Blaszaki akrylowe, dzięki zastosowaniu dodatkowej powłoki, są jeszcze bardziej wytrzymałe od tych tradycyjnych. Przede wszystkim lepiej znoszą najbardziej negatywne warunki atmosferyczne i w ich przypadku masz pewność, że będą dłużej prezentowały się pięknie oraz zachowają wszystkie swoje parametry wytrzymałościowe.
Co więcej, trwałość takich garaży sprawia, że nie trzeba poddawać ich jakimkolwiek zabiegom konserwacyjnym, np. odtłuszczania czy malowania blachy. Dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz pieniądze na materiały.
Z tego względu warto zapłacić nieco wyższą cenę – polecamy to inwestorom, którym zależy na korzystaniu z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Dostępne kolory blaszanych garaży

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że pomimo ograniczonej liczby wariantów kolorystycznych (zwykle jest to kilkanaście barw z palety RAL do wyboru), można je dowolnie łączyć – dzięki temu możesz postawić na akrylowy garaż blaszany, który będzie posiadał inny kolor poszycia i bramy. To z kolei umożliwi Ci dopasowanie go do swojej posesji lub terenu firmowego i uzyskanie wspaniałego efektu.
Warto więc dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji – może ona mieć wpływ na to, jak długo Twój garaż blaszany pozostanie estetyczny i funkcjonalny.

Co jeszcze wpływa na jakość blaszaka?

Oczywiście niezależnie od tego, czy wybierzesz blaszaki akrylowe, czy z blachy ocynkowanej, powinieneś zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii, które mają wpływ na ich wytrzymałość. Mowa tutaj przede wszystkim o:
• konstrukcji garażu, która powinna być wykonana z wysokiej jakości ceowników albo innych elementów – w ten sposób zyskasz pewność, że będzie ona w stanie wytrzymać każde obciążenie i pozwoli na bezproblemowy montaż poszycia;
• dach garażu, który powinien być jedno- lub dwuspadowy – dzięki temu na jego szczycie nie będą osadzały się opady deszczu czy śniegu, które mogłyby narazić całą konstrukcję na uszkodzenie;
• jakość bramy wjazdowej – im będzie ona wykonana z lepszych materiałów i zostanie skuteczniej zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, tym lepiej będzie to wpływało na jej wytrzymałość.
Oczywiście warto pamiętać, że czasami lepszym rozwiązaniem dla inwestora jest zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność wyboru garażu trwałego na przestrzeni wielu lat. Im wyższej jakości materiały zostaną zastosowane w jego produkcji i montażu, tym będzie on służył Ci dłużej, a przy tym skuteczniej ochroni mienie np. przed włamywaczami.

Jak zamówić garaż blaszany?

Garaże blaszaki mogą zostać dopasowane w stu procentach do Twoich indywidualnych potrzeb. Od Ciebie zależy rodzaj blachy, dachu czy bramy, a także wymiary obiektu – w przypadku większych potrzeb, możesz np. zainwestować w garaże dwustanowiskowe. Polecamy korzystanie z rozwiązań cenionych i sprawdzonych firm, które nie tylko zapewniają dostęp do specjalnych kalkulatorów cen oraz konfiguratorów ale dbając o jak najlepszą obsługę klienta zatrudniają konsultantów dostępnych przez cały dzień wyłącznie po to aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i zadbać o to by zamawiany garaż spełniał Państwa oczekiwania.
Dzięki kalkulatorom online, wchodząc na stronę producenta, możesz od ręki wybrać parametry, jakie mają mieć blaszane garaże, a także sprawdzić, jaki będzie całkowity koszt zamówienia i montażu. Szukaj również firm oferujących indywidualną wycenę – np. w sytuacji, gdy chcesz, aby Twój garaż posiadał dodatkowe okna lub drzwi, został wykonany z blachy drewnopodobnej itd. Możesz też zamówić garaż w nietypowych wymiarach i wtedy właśnie najlepiej zadzwonić – wtedy zyskasz pewność, że współpraca z daną firmą będzie w stu procentach satysfakcjonująca.Podobne artykuły blogowe

Jak dobrać idealny garaż blaszany do swoich potrzeb. Praktyczny przewodnik.

Współcześnie produkowane garaże blaszane mogą mieć niemal dowolne wymiary, kolory...

Wylewka pod garaż blaszany.

Wylewka pod garaż blaszany to kluczowy element konstrukcji, który ma...

Schowki blaszane do ogrodu lub ogródka działkowego — kiedy warto się zdecydować na budowę?

Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...

Zalety montażu okna w garażu blaszanym

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością ze względu na niskie...

Garaże blaszane jako miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas na rozpoczęcie prac...

Garaże blaszane z montażem i bez montażu, porównanie dwóch opcji.

Garaże blaszane są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i...

Zastosowanie garaży blaszanych w przemyśle oraz rolnictwie - praktyczne zastosowania

Garaże blaszane to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania samochodów...

Kiedy warto postawić garaże blaszane wielostanowiskowe?

W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...

Jak zaoszczędzić na kosztach zakupu garażu blaszanego lub wiaty garażowej z blachy?

Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...

Jak zakotwić garaż blaszany?

Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...

Budowa garaży z profili stalowych

Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...

Jakie są możliwości aranżacji wnętrza garażu blaszanego?

Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...