Kiedy zbudować garaż wolnostojący obok domu?

Zakup lub budowa domu jednorodzinnego wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Jednym z nich jest m.in. to, gdzie znajdzie się miejsce na samochód. W przypadku, jeśli wpisano je w bryłę gotowego już obiektu, sprawa zdaje sięrozwiązana. A jak to wygląda w sytuacji, gdy budowa dopiero przed inwestorem? Kiedy warto postawić na garaż wolnostojący obok domu? Tego dowiesz się z artykułu. Jeślii Ty zastanawiasz się nad tą kwestią – zachęcamy do lektury!

garaż wolnostojący

 

Zalety garażu wolnostojącego

Odrębna od głównego budynku zabudowa użytkowa ma wiele korzyści. W ten sposób można wyraźnie wyodrębnić część gospodarczą od mieszkalnej i rekreacyjnej. To oznacza min. ograniczenie rozchodzenia się potencjalnie uciążliwych hałasów, przenoszenia zanieczyszczeń z garażu do domu, jak i rozprzestrzeniania się zapachów oleju czy paliwa. Osobny budynek daje też lepsze możliwości w zakresie przechowywania różnych maszyn I narzędzi, w tym m.in. kosiarek. Jeśli dodatkowo decyzja padnie na większą konstrukcję – można wewnątrz stworzyć warsztat i magazynek np. na meble ogrodowe. Nic dziwnego, że projekt garażu wolnostojącego dla wielu osób stanowi atrakcyjne rozwiązanie, warte rozważenia.

Garaż wolnostojący jako dopełnienie działki

Funkcjonalność to niejedyna zaleta, jaką ma garaż wolnostojący przy domu. Pobliski warsztat i magazynek z miejscem postojowym może być również atrakcyjnym uzupełnieniem parceli, szczególnie gdy jest ona większa. Wiele zależy też od materiału, z którego go wykonano. Część osób decyduje się np. Na budynki gospodarcze z cegły, ale taka inwestycja, niedość, że kosztuje więcej, to powoduje przedłużenie prac.

Coraz więcej właścicieli działek stawia na garaże blaszane. Te już od dawna nie są tylko typowymi „blaszakami”. Różne metody wykończenia – malowanie i stosowanie imitacji drewna czy cegły, sprawiają, że zabudowy te znakomicie wkomponowują się w projekty nieruchomości zachowanych w odmiennych aranżacjach. Dodatkowo są dużo tańsze, a szybki montaż skraca całą pracę.

Garaż wolnostojący – przyda się odpowiednia ilość miejsca

Aby jednak postawić obiekt wolnostojący przy domu, należy uwzględnić ilość miejsca i jego położenie na parceli. Zanim zatwierdzi się projekt budynku mieszkalnego bez wpisanego miejsca na samochód, warto dokonać pomiarów, czy w ogóle istnieje szansa, by odseparować obie strefy. A jeśli tak – to czy do osobnego obiektu gospodarczego będzie odpowiedni dojazd na działce. To ważne, gdyż od tego zależy funkcjonalność nieruchomości jako całości, ale i jej estetyczny odbiór.

Trzeba też pamiętać o przepisach związanych z budową wolnostojącego garażu. Choć prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na taką pracę (o ile projekt nie przekracza pewnych wymiarów), a jedynie zgłoszenia, to konieczne będzie zachowanie pewnych odległości od granicy nieruchomości, zwłaszcza gdy budynek stanie na własnych fundamentach. Szczegóły dotyczące tych wymogów znajdują się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wybierz najlepszy garaż dla siebie!

Budowa garażu wolnostojącego obok domu to dobre rozwiązanie – szczególnie gdy dysponujesz większą parcelą. Należy pamiętać, że projekt powinien być dostosowany do panujących warunków. Budynku nie można umieszczać zbyt blisko granicy działki (zwykle to minimum 3 metry od linii podziału). Trzeba też dopasować go do stylu domu, aby odpowiednio się z nim komponował. Garaże blaszane, które w atrakcyjnych cenach znajdziesz w ofercie STALGAR, dzięki różnym sposobom wykończenia, pasują do najróżniejszych aranżacji. Już teraz sprawdź dostępne propozycje lub skontaktuj się z nami! Przygotujemy indywidualny projekt dla Ciebie.


Podobne artykuły blogowe

Jak dobrać idealny garaż blaszany do swoich potrzeb. Praktyczny przewodnik.

Współcześnie produkowane garaże blaszane mogą mieć niemal dowolne wymiary, kolory...

Wylewka pod garaż blaszany.

Wylewka pod garaż blaszany to kluczowy element konstrukcji, który ma...

Schowki blaszane do ogrodu lub ogródka działkowego — kiedy warto się zdecydować na budowę?

Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...

Zalety montażu okna w garażu blaszanym

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością ze względu na niskie...

Garaże blaszane jako miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas na rozpoczęcie prac...

Garaże blaszane z montażem i bez montażu, porównanie dwóch opcji.

Garaże blaszane są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i...

Zastosowanie garaży blaszanych w przemyśle oraz rolnictwie - praktyczne zastosowania

Garaże blaszane to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania samochodów...

Kiedy warto postawić garaże blaszane wielostanowiskowe?

W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...

Jak zaoszczędzić na kosztach zakupu garażu blaszanego lub wiaty garażowej z blachy?

Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...

Jak zakotwić garaż blaszany?

Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...

Budowa garaży z profili stalowych

Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...

Jakie są możliwości aranżacji wnętrza garażu blaszanego?

Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...