Kiedy zbudować garaż wolnostojący obok domu?

Zakup lub budowa domu jednorodzinnego wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Jednym z nich jest m.in. to, gdzie znajdzie się miejsce na samochód. W przypadku, jeśli wpisano je w bryłę gotowego już obiektu, sprawa zdaje sięrozwiązana. A jak to wygląda w sytuacji, gdy budowa dopiero przed inwestorem? Kiedy warto postawić na garaż wolnostojący obok domu? Tego dowiesz się z artykułu. Jeślii Ty zastanawiasz się nad tą kwestią – zachęcamy do lektury!

garaż wolnostojący

 

Zalety garażu wolnostojącego

Odrębna od głównego budynku zabudowa użytkowa ma wiele korzyści. W ten sposób można wyraźnie wyodrębnić część gospodarczą od mieszkalnej i rekreacyjnej. To oznacza min. ograniczenie rozchodzenia się potencjalnie uciążliwych hałasów, przenoszenia zanieczyszczeń z garażu do domu, jak i rozprzestrzeniania się zapachów oleju czy paliwa. Osobny budynek daje też lepsze możliwości w zakresie przechowywania różnych maszyn I narzędzi, w tym m.in. kosiarek. Jeśli dodatkowo decyzja padnie na większą konstrukcję – można wewnątrz stworzyć warsztat i magazynek np. na meble ogrodowe. Nic dziwnego, że projekt garażu wolnostojącego dla wielu osób stanowi atrakcyjne rozwiązanie, warte rozważenia.

Garaż wolnostojący jako dopełnienie działki

Funkcjonalność to niejedyna zaleta, jaką ma garaż wolnostojący przy domu. Pobliski warsztat i magazynek z miejscem postojowym może być również atrakcyjnym uzupełnieniem parceli, szczególnie gdy jest ona większa. Wiele zależy też od materiału, z którego go wykonano. Część osób decyduje się np. Na budynki gospodarcze z cegły, ale taka inwestycja, niedość, że kosztuje więcej, to powoduje przedłużenie prac.

Coraz więcej właścicieli działek stawia na garaże blaszane. Te już od dawna nie są tylko typowymi „blaszakami”. Różne metody wykończenia – malowanie i stosowanie imitacji drewna czy cegły, sprawiają, że zabudowy te znakomicie wkomponowują się w projekty nieruchomości zachowanych w odmiennych aranżacjach. Dodatkowo są dużo tańsze, a szybki montaż skraca całą pracę.

Garaż wolnostojący – przyda się odpowiednia ilość miejsca

Aby jednak postawić obiekt wolnostojący przy domu, należy uwzględnić ilość miejsca i jego położenie na parceli. Zanim zatwierdzi się projekt budynku mieszkalnego bez wpisanego miejsca na samochód, warto dokonać pomiarów, czy w ogóle istnieje szansa, by odseparować obie strefy. A jeśli tak – to czy do osobnego obiektu gospodarczego będzie odpowiedni dojazd na działce. To ważne, gdyż od tego zależy funkcjonalność nieruchomości jako całości, ale i jej estetyczny odbiór.

Trzeba też pamiętać o przepisach związanych z budową wolnostojącego garażu. Choć prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na taką pracę (o ile projekt nie przekracza pewnych wymiarów), a jedynie zgłoszenia, to konieczne będzie zachowanie pewnych odległości od granicy nieruchomości, zwłaszcza gdy budynek stanie na własnych fundamentach. Szczegóły dotyczące tych wymogów znajdują się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wybierz najlepszy garaż dla siebie!

Budowa garażu wolnostojącego obok domu to dobre rozwiązanie – szczególnie gdy dysponujesz większą parcelą. Należy pamiętać, że projekt powinien być dostosowany do panujących warunków. Budynku nie można umieszczać zbyt blisko granicy działki (zwykle to minimum 3 metry od linii podziału). Trzeba też dopasować go do stylu domu, aby odpowiednio się z nim komponował. Garaże blaszane, które w atrakcyjnych cenach znajdziesz w ofercie STALGAR, dzięki różnym sposobom wykończenia, pasują do najróżniejszych aranżacji. Już teraz sprawdź dostępne propozycje lub skontaktuj się z nami! Przygotujemy indywidualny projekt dla Ciebie.

Podobne artykuły blogowe

Garaż blaszany na zamówienie – na co zwrócić uwagę?

Szukasz odpowiedniego garażu na swoją posesję? Potrzebujesz rozwiązań, które są...

Czy warto nabyć garaż z blachy?

Każdy samochód powinien mieć odpowiednią ochronę w czasie postoju. Dlatego...

Nowoczesne garaże blaszane – czym się wyróżniają?

Coraz więcej osób zmienia swoje wyobrażenie o garażach blaszanych. Niegdyś...

Jak wybrać garaż?

Zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego samochodu? Obejrzyj najlepsze projekty garaży i...

Jakie wymiary powinien mieć garaż na 1 i 2 auta?

W sytuacji, gdy posiadasz dwa auta, potrzebny jest garaż dwustanowiskowy. To...

Kiedy zbudować garaż wolnostojący obok domu?

Zakup lub budowa domu jednorodzinnego wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Jednym...

Jak wykonać ocieplenie garażu blaszanego?

Ocieplenie garaży blaszanych to przydatny dodatek – dzięki temu lepiej...

Garaże blaszane – zamawianie, montaż i formalności

Garaże blaszane nie bez powodu cieszą się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem...

Jaką blachę wybrać na garaż blaszany - akryl czy ocynk?

Garaż blaszak może być wykonany z różnych rodzajów blach, a...

Każdy właściciel prywatnej posesji pragnie zapewnić sobie i swoim bliskim...

Garaż blaszany - jaki blaszak wybrać - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Lekkie i łatwe do postawienia konstrukcje garaży blaszanych to świetne...

Garaż blaszany jako alternatywa dla domków ogrodowych z marketów

Jeżeli posiadasz własny ogród i spore tereny prywatne do wykorzystania...