Jakie wymiary powinien mieć garaż na 1 i 2 auta?

W sytuacji, gdy posiadasz dwa auta, potrzebny jest garaż dwustanowiskowy. To jednak niejedyne okoliczności, w których warto zainwestować w większą zabudowę. Budynek (także blaszak) powinien być obszerniejszy, jeśli chcesz w nim stworzyć dodatkową przestrzeń roboczą – np. przydomowy warsztat czy magazynek na narzędzia, urządzenia ogrodnicze i inne akcesoria. Jakie powinny być wymiary garażu jednostanowiskowego dwustanowiskowego? Dowiedz się tego już teraz – przeczytaj artykuł.

garaż dwustanowiskowy

Gdzie powinien znaleźć się garaż?

Zanim więcej o rozmiarach takiej zabudowy, warto nieco szerzej rozważyć kwestię jej usytuowania. Z jednej strony – od tego zależy komfort i szybkość parkowania samochodu po powrocie do domu. Z drugiej – uplasowanie garażu na parceli wpływa też na jej wizualny odbiór. Z tego powodu niektórzy decydują się, aby obiekt został wpisany w projekt budynku mieszkalnego. Dzięki temu da się łatwiej uzyskać spójny wygląd całej nieruchomości. Jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą także szereg negatywnych skutków, w tym m.in. przenoszenie brudu z części gospodarczej do mieszkalnej.

Jeśli jednak decyzja pada na budynek wolnostojący, wówczas trzeba uwzględnić m.in. takie rzeczy jak:

  • wymiary i kształt posesji,

  • odległość od granic działki,

  • zasady miejscowego planu zagospodarowania,

  • budżet, jakim się dysponuje.

W rezultacie często umieszcza się go w bliskim sąsiedztwie bramy wjazdowej na posesję, a nawet tuż obok domu. Warto mieć na uwadze, że postawienie osobnego garażu wymaga nie tylko dopasowania go pod względem wymiarów i położenia do rozmiaru parceli, ale i stylu do reszty nieruchomości.

Garaż jedno- czy dwustanowiskowy?

W końcu też bardzo ważne jest odpowiedzenie na pytanie – czego faktycznie się potrzebuje. Czy lepszy będzie garażna dwa auta, którego wymiary pozwolą jeszcze np. zmieścić narzędzia warsztatowe? Czy jednostanowiskowy, ściśle dopasowany do wielkości pojazdu? Albo inne rozwiązanie – wiata?

Zasadniczo na wybór zabudowy wpływa wielkość parceli, liczba aut w gospodarstwie domowym oraz budżet. Murowane budynki gospodarcze często są inwestycją wymagającą większych nakładów i czasu. Atrakcyjną alternatywą dla nich są blaszane garaże. Są relatywnie tanie, a dodatkowo, przy opracowywanych na specjalne zamówienie projektach, mogą być indywidualnie wyceniane. Ponadto zapewniają odpowiednią szerokośći wysokość bramy garażowej, by pomieścić jedno lub dwa auta osobowe, a nawet warsztat.

Wymiary garażu jednostanowiskowego

A skoro o wymiarach – to jakie powinien mieć garaż jednostanowiskowy? Przede wszystkim jego minimalne gabaryty dopasowuje się do rozmiarów samochodu. Tzn., że brama i reszta konstrukcji muszą mieć większą długość, szerokośćwysokość od auta osobowego.

Co więcej – są pewne przepisy regulujące te wartości. Minimalne wymiary garażu to 2,3 m szerokościi 5 m długości. W większości przypadków jednak stawia się większe obiekty, by gwarantowały swobodę poruszania się po nich, szczególnie gdy auto stoi już w środku. Wąska zabudowa to większe ryzyko zarysowania lakieru i innych uszkodzeń. W praktyce więc często tworzy się bryłę o bokach od 3 na 5,5 m do 4 na 6 metrów. Warto przy tym pamiętać, że jeśli dysponuje się niewielką działką, wówczas lepiej wybrać nieco mniejszy wariant, by nie zabierać cennej powierzchni. A ile wynosi minimalna wysokość? To najczęściej 2m, ale niektóre auta – np. terenowe lub SUV-y mogą wymagać nieco wyższej konstrukcjii bramy.

Garaż na dwa samochody

Jeśli decyzja pada na garaż dwustanowiskowywymiary takiego obiektu powinny być odpowiednio większe, szczególnie jeśli chodzi o szerokość. Ta zależy nie tylko od wielkości samych aut, ale i projektu budynku. Zabudowa musi mieć dwie bramy.
W przypadku, gdy stawia się na dwie bramy wjazdowe, wówczas każda z nich ma 2,75 metra szerokości w śwetle wjazdu. Z kolei garaż musi być szeroki na co najmniej 6 do 8 m. Dzięki temu można się swobodniej poruszać po jego wnętrzu i spada ryzyko uszkodzenia aut. Należy też pamiętać o zapasie najlepiej do pół metra szerokości i dlugości – aby prawidłowo przygotować podłoże.

Tam, gdzie konieczne są oszczędności, można zastosować rozwiązanie pośrednie – wiata na dwa samochody– bez bramy. Jej wymiary mogą być nieco mniejsze, bo stanowi półotwartą zabudowę, jaka chroni przede wszystkim przed opadami atmosferycznymi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie stworzy się pod nią przy domowego warsztatu.

Jaki garaż spełni Twoje oczekiwania?

Wybór odpowiedniego garażu nie jest łatwy. To, czy decyzja powinna paść na zabudowę jedno- czy dwustanowiskową zależy od indywidualnych wymagań i preferencji. Duże znaczenie ma też budżet, choć, jeśli wybierze się „blaszak”, wówczas można liczyć na atrakcyjniejszy cennik. W takim przypadku najważniejsze stają się wymiary, a te należy dopasować do wielkości działki. Chcesz się dowiedzieć, jakie rozwiązanie byłoby lepsze dla Ciebie i ile by Cię kosztowało? Jeśli zdecydujesz się na konstrukcje blaszane – skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły blogowe

Garaż blaszany na zamówienie – na co zwrócić uwagę?

Szukasz odpowiedniego garażu na swoją posesję? Potrzebujesz rozwiązań, które są...

Czy warto nabyć garaż z blachy?

Każdy samochód powinien mieć odpowiednią ochronę w czasie postoju. Dlatego...

Nowoczesne garaże blaszane – czym się wyróżniają?

Coraz więcej osób zmienia swoje wyobrażenie o garażach blaszanych. Niegdyś...

Jak wybrać garaż?

Zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego samochodu? Obejrzyj najlepsze projekty garaży i...

Jakie wymiary powinien mieć garaż na 1 i 2 auta?

W sytuacji, gdy posiadasz dwa auta, potrzebny jest garaż dwustanowiskowy. To...

Kiedy zbudować garaż wolnostojący obok domu?

Zakup lub budowa domu jednorodzinnego wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Jednym...

Jak wykonać ocieplenie garażu blaszanego?

Ocieplenie garaży blaszanych to przydatny dodatek – dzięki temu lepiej...

Garaże blaszane – zamawianie, montaż i formalności

Garaże blaszane nie bez powodu cieszą się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem...

Jaką blachę wybrać na garaż blaszany - akryl czy ocynk?

Garaż blaszak może być wykonany z różnych rodzajów blach, a...

Każdy właściciel prywatnej posesji pragnie zapewnić sobie i swoim bliskim...

Garaż blaszany - jaki blaszak wybrać - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Lekkie i łatwe do postawienia konstrukcje garaży blaszanych to świetne...

Garaż blaszany jako alternatywa dla domków ogrodowych z marketów

Jeżeli posiadasz własny ogród i spore tereny prywatne do wykorzystania...