Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca do przechowywania swojego samochodu lub narzędzi. Montaż takiej konstrukcji jest prosty, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, m.in. o zakotwiczeniu garażu. W poniższym artykule omówimy jak właściwie zakotwić garaż blaszany, a także jak dbać o niego po zakotwiczeniu.
Zanim w ogóle będziemy kotwić garaż należy pod niego odpowiednio przygotować teren. Powinien być wypoziomowany i utwardzony. Najlepiej posiadać kilka betonowych odpowiednio masywnych punktów, do których można za dyblować blaszak.
Najważniejszym kryterium wyboru metody mocowania powinna być stabilność podłoża. Jeśli pod garażem znajduje się betonowa wylewka, to warto ją wykorzystać i kotwić garaż do niej. Najlepiej wykonać to przy użyciu odpowiedniej ilości stalowych kotew sworzniowych zwanych również pierścieniowymi, o wymiarach nie mniejszych niż 100 × 10. Wiercimy najczęściej w 6 – 18 punktach (w zależności od rozmiaru konstrukcji i jakości betonu) przez dolną konstrukcję, następnie głębiej w beton, wbijamy od góry kotwę i dokręcamy nakrętkę – po sprawie. W przypadku gdy nie mamy czasu na samodzielne kotwienie garażu możemy przy składaniu zamówienia domówić
Usługę kotwienia, mamy wtedy pewność, że garaż będzie solidnie przymocowany do podłoża przez osoby, które wiedzą, jak to robić.
Niektórzy właściciele obawiają się niemożliwości odkręcenia kotew, gdyby chcieli przenieść garaż w inne miejsce. Nie ma z tym żadnego problemu – wystarczy odkręcić nakrętki i unieść lekko konstrukcję. Faktem jest, że z wylewki będzie wystawał gwint wysokości ok. 3 cm – takiej kotwy nie wyjmiemy już z betonu, ale możemy ją bez problemu uciąć szlifierką kątową.
Podczas kotwienia garażu blaszanego mogą pojawić się nieprzewidziane problemy – podłoże wykonane z kostki brukowej, która jest lekka i pęka. Należy wtedy w kilku miejscach wyjąć po cztery kostki, wywiercić ręczną wiertnią otwory o średnicy minimum 20 cm i zalać je betonem.
W przypadku gruntu i niewielkich gabarytów garażu może kusić mocowanie bezpośrednio w podłożu. Jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z większym ryzykiem przesuwania się konstrukcji, nie zalecamy tego i nie gwarantuje to odporności na podmuch wiatru.
Zakotwienie garażu blaszanego to kluczowy element w tworzeniu stabilnej i solidnej konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że zakotwienie to tylko jeden z etapów budowy takiej konstrukcji. Po skończonej pracy trzeba również dbać o odpowiednie warunki wewnętrzne, aby zagwarantować długie i bezawaryjne użytkowanie całego obiektu.
Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...
W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...
Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...
Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...
Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...
Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...
Garaż blaszany to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej...
Blaszaki to popularne rozwiązanie dla osób poszukujących dodatkowego pomieszczenia gospodarczego...
Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebna jest wylewka pod garaż blaszany...
Wraz z topniejącym śniegiem i ustępującą zimą wszyscy właściciele domów...
Szukasz odpowiedniego garażu na swoją posesję? Potrzebujesz rozwiązań, które są...
Każdy samochód powinien mieć odpowiednią ochronę w czasie postoju. Dlatego...