Czy potrzebuję pozwolenia na postawienie garażu blaszanego?

Garaż jest idealnym miejscem, które ochroni nasz samochód nie tylko przed szkodliwymi dla niego warunkami atmosferycznymi, a więc deszczem i gradem, lecz także przed ingerencją osób trzecich.
Dzięki jego posiadaniu mamy więc możliwość nie tylko lepszego zadbania o stan wizualny i techniczny naszego auta, ale także zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi i innych przedmiotów, na które nie zawsze znajdzie się miejsce w naszym domu.

Garaże blaszane – najchętniej wybierane przez posiadaczy samochodów


Garaże blaszane od lat cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją atrakcyjną cenę oraz szybkość realizacji całej inwestycji. Wielu posiadaczy samochodów, którzy rozważają postawienie garażu blaszanego na swojej działce, zastanawia się jednak czy taka inwestycja wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Zmiany w ustawie dotyczącej budowy garaży blaszanych


28 czerwca 2015 r. została znowelizowana ustawa odnosząca się do prawa budowlanego i zabudowy działek o charakterze prywatnym. Wcześniejsza wersja tej ustawy budziła poważne wątpliwości odnośnie tego, czy garaż blaszany może być uznawany za budynek gospodarczy, czy też, ze względu na swoją specyfikę, stanowi bardziej budynek sezonowy. Wraz ze wprowadzoną dwa lata temu nowelizacją kwestia ta została ostatecznie rozwiązana.

Według art. 29 nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę wolno stojących garaży, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, a ich łączna liczba (wraz z innymi tego typu budynkami, np. altanami, gankami czy oranżeriami) nie jest większa niż dwóch budynków tego typu przypadających na każde 500 m2 powierzchni działki. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadamy działkę o powierzchni równej 500 m2 i nie mamy na niej usytuowanych żadnych innych budynków wymienionych w ustawie, mamy prawo do postawienia na jej terenie dwóch parterowych garaży blaszanych bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jeśli natomiast na terenie działki znajduje się już inny budynek gospodarczy, a więc altana, ganek, ogród zimowy czy też inny garaż, można na niej umieścić dodatkowo tylko jeden garaż o powierzchni do 35 m2. Należy mieć także na uwadze, że powierzchnia garażu powinna być liczona z uwzględnieniem ścian budynku, a nie tylko jako powierzchnia użytkowa w jego wnętrzu.

Jeśli w naszym przypadku spełnione są te kryteria, nie jest konieczne wystąpienie o pozwolenie na budowę garażu blaszanego. Aby umieścić baraż blaszany na naszej działce mamy więc jedynie obowiązek poinformowania o tym fakcie naszego Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Stosowny wniosek do wypełnienia znajdziemy na miejscu. Powinien być on złożony na co najmniej 30 dni przed przystąpieniem do planowanej budowy garażu. Do wniosku konieczne będzie dołączenie oświadczenia o naszym prawie do dysponowania działką, na której ma stanąć garaż oraz kopię jej mapy. W zależności od urzędu mogą być wymagane także dodatkowe dokumenty, dlatego warto jest wcześniej dowiedzieć się, których z nich wymaga dana instytucja. Urząd ma obowiązek wniesienia sprzeciwu w terminie do 14 dni od daty wpłynięcia naszego wniosku. Jeśli nie zgłosi żadnych zastrzeżeń możemy w zgodzie z prawem przystąpić do budowy garażu na terenie naszej działki. Zgodnie z ustawą z 28 czerwca 2015 r. gotowy garaż powinien być oddany do użytku w ciągu trzech najbliższych lat od chwili przystąpienia do jego budowy.

Ułatwienie i przyspieszenie budowy garaży blaszanych


Niewątpliwie, nowelizacja ustawy odnośnie garaży blaszanych znacznie uprościła cały proces ich budowy ograniczając formalności do niezbędnego minimum. Zmiany te z pewnością zostaną docenione przez osoby, które odkładały budowę garażu nie chcąc stawiać czoła biurokracji. Oprócz tego, zmiany te przyspieszą znacznie cały proces budowy garażu, co niewątpliwie zostanie docenione przez tych z nas, którzy pragną jak najszybciej skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje posiadanie garażu blaszanego.

Podobne artykuły blogowe

Jak dobrać idealny garaż blaszany do swoich potrzeb. Praktyczny przewodnik.

Współcześnie produkowane garaże blaszane mogą mieć niemal dowolne wymiary, kolory...

Wylewka pod garaż blaszany.

Wylewka pod garaż blaszany to kluczowy element konstrukcji, który ma...

Schowki blaszane do ogrodu lub ogródka działkowego — kiedy warto się zdecydować na budowę?

Każdy miłośnik ogrodu doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie porządku...

Zalety montażu okna w garażu blaszanym

Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością ze względu na niskie...

Garaże blaszane jako miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas na rozpoczęcie prac...

Garaże blaszane z montażem i bez montażu, porównanie dwóch opcji.

Garaże blaszane są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i...

Zastosowanie garaży blaszanych w przemyśle oraz rolnictwie - praktyczne zastosowania

Garaże blaszane to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania samochodów...

Kiedy warto postawić garaże blaszane wielostanowiskowe?

W dzisiejszych czasach, gdy w gospodarstwach domowych jest coraz więcej...

Jak zaoszczędzić na kosztach zakupu garażu blaszanego lub wiaty garażowej z blachy?

Wielu właścicieli domów decyduje się na budowę garażu lub wiaty...

Jak zakotwić garaż blaszany?

Garaż blaszany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca...

Budowa garaży z profili stalowych

Budowa garażu to średnio skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego...

Jakie są możliwości aranżacji wnętrza garażu blaszanego?

Garaż to miejsce, w którym zwykle przechowujemy samochód, ale może...