Pomiar otworu pod bramę

Planując budowę garażu bardzo istotną rzeczą jest odpowiedni dobór wszystkich kluczowych wielkości. Oprócz szerokości oraz wysokości bramy wjazdowej warto zadbać aby po obu stronach było dostatecznie dużo miejsca na otwarcie drzwi samochodu i przechowywanie różnych rzeczy. Niestety nie zawsze wymiary podane w projekcie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości i dany model bramy wjazdowej nie pasuje do wykonanego otworu. Jeżeli różnica jest mała można próbować dopasować rozmiar do wymiarów bramy, jednak mając na względzie to, że fragmenty otaczające otwór muszą być stabilne ponieważ do nich przymocowana jest cała brama. Należy więc uważać aby w czasie przeróbek nie naruszyć nośnych właściwości garażu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór innego modelu lub zamówienie u producenta na życzenie bramy wjazdowej o odpowiadających wymiarach. 

Wymiary otworu pod bramę powinny być ściśle powiązane z rodzajem bramy garażowej, dlatego na samym etapie projektowania powinno się dokładnie przemyśleć wybór rozwiązania. Brama otwierana do góry potrzebuje znacznie więcej miejsca nad otworem. Tam powiem znajduje się cała instalacja, prowadnice i sama brama. Trzeba również pamiętać o dodatkowych urządzeniach, które odpowiadają za automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi garażowych. One również potrzebują miejsca, dlatego trzeba dobrze przemyśleć rodzaj bramy.
Inaczej sprawa ma się z bramami uchylnymi, segmentowymi oraz rozwieralnymi, ponieważ mogą one być montowane zarówno przed otworem jak i w środku. Bramy rozwieralne są masywne, więc ściany boczne muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do montażu konstrukcji. Zaleca się więc posiadanie kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni po obu stronach garażu. Natomiast bramy uchylne i segmentowe potrzebują przynajmniej odpowiednio 12 cm i 20 cm nad wjazdem i kilka centymetrów po bokach na instalację prowadnic. Można także zastosować ramę segmentową boczną, która potrzebuje co najmniej 20 cm z jednej strony na montaż prowadnic i napędu. 

Rzut ściany garażu blaszanego z wymiarami bramy

  1. Szerokość otworu
  2. Wysokość otworu
  3. Szerokość węgarka
  4. Szerokość węgarka
  5. Wysokość nadproża