Garaże blaszane – Chcąc odnaleźć początki garaży blaszanych w Europie należy sięgnąć do trzeciej dekady XX w.

Ich rozwój był oczywiście związany z rozwojem motoryzacji Gdy w USA w 1908r Henry Ford wskazał kierunek rozwoju przemysłu samochodowego spuszczając z hal montażowych pierwszy montowany taśmowo model Forda T, samochody zaczęły stawać się coraz bardziej powszechne i dostępne również dla gospodarstw domowych.

W Europie samochody osobowe zaczęły trafiać pod strzechy zwykłych gospodarstw nieco później bo właśnie w latach 30 tych ubiegłego stulecia.

W Polsce w 1924r zarejestrowanych było zaledwie 7500 samochodów, lecz 5 lat później liczba ta zwiększyła się już czterokrotnie. Auta pozostawały wciąż jeszcze dobrem luksusowym i rzadkim, więc ich dumni właściciele starali się zapewnić im najlepszą możliwą ochronę tak aby mogły służyć długie długie lata.

Najpowszechniej wówczas dostępnym materiałem na garaż, wyłączając oczywiście drewniane szopy była właśnie konstrukcja stalowa obłożona blachą falistą z charakterystycznym dachem w kształcie łuku – tak wyglądały pierwsze garaże blaszane, które jednak wymagały częstej konserwacji i lakierowania.

Życie posiadaczy 4 kółek zaparkowanych w garażach blaszanych stało się dużo wygodniejsze w latach 60- tych kiedy to zaczęto stosować blachy ocynkowane. Elementy garaży najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne – najczęściej dach nie ulegały już tak łatwo korozji przez co nie trzeba było nieustannie ich konserwować.

Pojawienie się blach ocynkowanych powlekanych (akrylowych) to kolejny krok w rozwoju garaży blaszaków – teraz nie dość że trwałe i tanie stały się dodatkowo estetyczne i bardziej dopasowane do otoczenia. Z biegiem lat zmieniające się trendy wymusiły zmiany również wyglądzie i formie garaży blaszanych - zaczęto montować w nich bramy uchylne z napędem, stosować dachy dwuspadowe i inne udogodnienia.

Ostatnio gdy w modzie panuje wszechobecny powrót do natury – niesłychaną popularnością cieszą się blaszaki wykonane z blach drewnopodobnych które łudząco przypominają drewno wzorem a ostatnio nawet fakturą.